کمپرسور

کمپرسور

کمپرسور یکی از اجزای حیاتی هر سیستم تبرید تراکمی است. این تجهیز در واقع قلب تپنده و محرک اصلی در چرخه تبرید است که بخش بزرگی از هزینه ساخت یک سیستم برودتی را به خود اختصاص می‌دهد. کمپرسور وظیفه دارد تا سیال مبرد را که دما و فشار پایینی دارد، فشرده کند. پس از آن، گاز پرفشار از کمپرسور خارج شده و در ادامه مسیر چرخه تبرید جریان می‌یابد. فشرده کردن گاز به روش‌های مختلفی رخ می‌دهد که منجر به معرفی انواع مختلف کمپرسور شده است.

انواع کمپرسور

کمپرسور برودتی از نظر مکانیزم کارکرد، دارای انواع روتاری، سیلندر پیستونی، اسکرو، اسکرال و سانتریفیوژ است. این تجهیز را از نظر باز یا بسته بودن ساختمان به سه دسته هرمتیک (بسته)، سمی هرمتیک ( نیمه باز ) و باز (تسمه ای) نیز تقسیم بندی می‌کنند. انتخاب نوع مناسب کمپرسور بستگی به این دارد که تجهیز قرار است به عنوان کمپرسور سردخانه استفاده شود یا کمپرسور چیلر. میزان ظرفیت سرمایشی مورد نیاز، عامل مهم دیگر در انتخاب نوع و مدل مناسب کمپرسور است. برای مثال کمپرسور  برودتی مورد استفاده در یخچال توان‌های پایین تری نسبت به کمپرسور سردخانه دارد و معمولا سیلندر پیستونی است. از لحاظ برقی، کمپرسورها در دو مدل تکفاز و سه فاز تولید می شوند. کمپرسورهای با توان پایین عمدتا تکفاز و کمپرسورهای توان بالا سه فاز هستند.  انتخاب مناسب کمپرسور علاوه بر نوع کاربرد آن (سردخانه، چیلر، تونل انجماد و …) به الزامات نگهداری آن نیز بستگی دارد. همچنین کمپرسورهای بسته و نیمه بسته داری آب بندی خوبی هستند و در برابر غبار و سایر آلاینده ها عایق هستند از طرفی کمپرسورهای هرمتیک قابل تعمیر نیستند.

انواع کمپرسور صنعتی

هر کمپرسور برودتی با توجه به توان و خصوصیاتی که دارد برای کاربرد خاصی به‌کار گرفته می‌شود. در کاربردهای صنعتی نیز تعدادی از کمپرسورها استفاده بیشتری دارند که می توان آن ها را کمپرسور صنعتی نامید. برای مثال انواع کمپرسور پیستونی با توجه به توان بالا و کاربردهای مختلف قابل استفاده برای تهویه مطبوع تا توان 100 تن تبرید هستند. کمپرسورهای اسکرو نیز ظرفیت تبریدی حداکثر 700 تن دارند. در بین انواع مختلف کمپرسور، کمپرسورهای سانتریفیوژی بالاترین ظرفیت تبرید را دارند و حدود 10 هزار تن را پوشش می‌دهند.

انواع کمپرسور تبرید

انواع کمپرسور تبرید مناسب کارکرد و ظرفیت خاصی طراحی شده‌اند. کمپرسور سردخانه و کمپرسور چیلر از مهمترین اجزای سیستم‌های تبرید هستند. در ادامه با پر‌کاربردترین انواع کمپرسور و روش کار آن‌ها آشنا خواهیم شد.

روتاری

کمپرسور روتاری از انواع کمپرسورهای با جابه‌جایی مثبت است. این کمپرسور از یک محفظه سیلندر به همراه پیستون دوار درون محفظه تشکیل شده است. گاز مبرد پس از وارد شدن به کمپرسور، در فضای ایجاد شده از چرخش حرکت پیستون در محفظه سیلندر، جای گرفته و فشرده می‌شود. سپس گاز فشرده از پورت خروجی کمپرسور بیرون می‌رود. از مهم ترین برندهای کمپرسور روتاری موجود در صنعت سرمایش ایران می توان به کمپرسورهای پاناسونیک، امبراکو، ال جی، سامسونگ، کلتورن، هایتک و دانپر اشاره کرد.

اسکرو

کمپرسور اسکرو از دو روتور چسبیده به‌هم برای فشرده‌سازی گاز بهره می‌برد. روتورها استوانه‌هایی هستند که به‌صورت پیچی و با فاصله اندکی در هم تنیده‌اند و در همان وضعیت در جهت مخالف یک‌دیگر حرکت می‌کنند. گاز پس از ورود به فضای بین روتورها به‌دلیل حرکت آن‌ها فشرده می‌شود. سپس گاز گرم و پرفشار از کمپرسور خارج شده و به سمت کندانسور حرکت می‌کند. برندهای بیتزر، هنبل، رفکامپ از جمله‌ی مهم ترین برندهای کمپرسور اسکرو در صنعت سرمایش ایران است.

پیستونی

این کمپرسورها جزو پرکاربردترین انواع مورد استفاده در صنعت تبرید هستند. کمپرسور پیستونی از محفظه سیلندر به همراه پیستون و میل‌لنگ تشکیل شده است. گاز از ورودی به محفظه وارد می‌شود، سپس با چرخش میل‌لنگ پیستون به‌سمت بالا و پایین حرکت کرده و گاز را فشرده می‌کند. با بالا آمدن پیستون سوپاپ دهش کمپرسور باز شده و گاز متراکم شده از سیلندر خارج می‌شود.

اسکرال

کمپرسور اسکرال از جهت عملکرد شباهت زیادی به کمپرسور اسکرو دارد. این کمپرسور به کمک حرکت یک روتور( مارپیچ چرخنده ) درون یک استاتور( مارپیچ ثابت ) فشرده‌سازی گاز را انجام می‌دهد. گاز پس از ورود به فضای بین روتور و استاتور به وسیله حرکت روتور فشرده شده و سپس از کمپرسور خارج می‌شود.

سانتریفیوژ

این مدل به کمک نیروی گریز از مرکز گاز را فشرده می‌کند. گردش پروانه کمپرسور، گاز را به داخل محفظه دستگاه می‌کشد. سیال پس از وارد شدن به محفظه به‌دلیل چرخش پروانه، نیروی شدید گریز از مرکز را به وجود آورده و در نتیجه سیال تحت فشار قرار گرفته و متراکم می شود. کمپرسورهای سانتریفیوژ دارای انواع تک مرحله‌ای و چند مرحله‌ای هستند

اجزای کمپرسور

انواع کمپرسورها با توجه به مکانیزمی که دارند از اجزا و قطعات خاصی بهره می‌برند. هر یک از قطعات کمپرسور از قبیل موتور و اجزای مکانیکی دیگر، وظیفه‌ای دارند که در نهایت به فشرده شدن گاز منتهی می‌شود. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین اجزای کمپرسور می‌پردازیم.

 

از مهم‌ترین اجزاء کمپرسور پیستونی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 

پیستون: پیستون قطعه‌ای است که درون محفظه سیلندر قرار داشته، متصل به میل‌لنگ است و با حرکت خود باعث فشرده شدن گاز می‌شود.

میل‌لنگ: میل‌لنگ جزئی است که با انرژی ایجاد شده توسط موتور الکتریکی حرکت می‌کند و با حرکت خود باعث به حرکت در آمدن پیستون می‌شود.

سوپاپ ورودی: شیری که در مسیر ورود گاز به کمپرسور قرار دارد و با باز شدن آن گاز وارد کمپرسور می‌شود.

سوپاپ خروجی: شیری که در مسیر خارج شدن گاز از کمپرسور قرار دارد و با باز شدن آن گاز از کمپرسور بیرون می‌رود.

مهم‌ترین اجزای کمپرسور اسکرال عبارتند از؛

 

استاتور: قطعه مارپیچی‌شکل ثابتی است که روتور درون آن قرار می‌گیرد.

 

روتور: قطعه مارپیچی‌شکل متحرکی است که درون استاتور می‌چرخد.

 

میل‌لنگ: جزیی است که با نیروی موتور الکتریکی شروع به حرکت کرده و روتور را به حرکت در می‌آورد.

 

از اجزای مهم کمپرسور اسکرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 

روتورها: دو قطعه‌ای که کار اصلی فشرده‌سازی را انجام می‌دهند، روتورها هستند. روتورها به‌حالت مارپیچ در کنار یک‌دیگر قرار دارند و گاز را در محفظه بین خود فشرده می‌کنند.

 

موتور: از اجزای اصلی کمپرسور است. موتور، محرک و تامین کننده انرژی کمپرسور است.

 

بلبرینگ: بلبرینگ امکان دوران محورهای متحرک را فراهم می‌سازد. استهلاک اجزای دستگاه را کاهش می‌دهد. استفاده از یک بلبرینگ مرغوب عمر قطعات کمپرسور را افزایش می‌دهد.

 

قدرت کمپرسور

توان برق ورودی کمپرسور به عنوان توان کمپرسور شناخته می شود. هر چند اسب بخار تنها فاکتور برای اندازه‌گیری دقیق قدرت کمپرسور نیست، اما امروز اسب بخار متداول ترین عدد در بین مردم برای انتخاب یک کمپرسور است. در اغلب موارد به‌جای نام بردن از کد مدل یک کمپرسور، به یاد کردن از مقدار اسب بخار آن کفایت می‌شود؛ برای مثال به‌جای عبارت “کمپرسور 2GES-2 بیتزر” از عبارت “بیتزر 1.5 اسب” استفاده می‌شود.

 

تعمیر کمپرسور

کمپرسور یکی از تجهیزات گران‌قیمت سیکل تبرید است. نکات مهمی درباره نحوه نگهداری از کمپرسور وجود دارد که از آسیب‌های احتمالی به آن جلوگیری می‌کند. اما در نهایت ممکن است کمپرسور به‌دلایلی خراب شود. با توجه به هزینه بالای خرید و نصب کمپرسور جدید، اولین راه، تعمیر کمپرسور است. نکته مهم درمورد تعمیر کمپرسور این است که همه انواع کمپرسورها قابل تعمیر نیستند یا تعویض قطعات داخلی آن‌ها ممکن نیست. کمپرسورهایی که سیستم بسته یا هرمتیک دارند غیرقابل تعمیرند. در کمپرسورهای هرمتیک تمام اجزاء و قطعات داخل یک محفظه قرار دارند که قابل باز شدن نیست. البته این نوع از کمپرسورها به‌دلیل ‌صرفه اقتصادی، قابل حمل بودن و مقاومت بالا در مقابل گرد و غبار، مصرف‌کنندگان خاص خود را دارند اما باید در نظر داشت که در صورت خرابی یکی از اجزای کمپرسور، مجبور به نصب یک کمپرسور جدید هستیم.

در مقابل کمپرسورهای بسته، کمپرسورهای باز قرار دارند که محدودیتی در باز شدن ندارند. کمپرسورهای سمی هرمتیک یا نیمه باز نیز نوعی دیگر از کمپرسورها هستند. در این مدل هم امکان باز کردن و تعمیر یا تعویض قطعات در صورت خرابی وجود دارد.

تعمیر کمپرسور چیلر

همان‌طور که در قسمت قبلی گفتیم ممکن است کمپرسور به دلایلی دچار خرابی شود. از ایرادات رایج در کمپرسور چیلر می‌توان به سوختن سیم پیچ اشاره کرد. سیم‌پیچ‌های کمپرسور چیلر به‌دلایلی مانند نوسانات ولتاژی، استارت و استاپ زیاد، عدم خنک کاری مناسب و عوامل کم‌تر شناخته شده دیگر، دچار سوختگی به‌طور کامل یا ناقص شوند. از مهمترین علل های خرابی کمپرسور  میتوان به ورود مایع به کمپرسور و اوورلود کردنش اشاره کرد.

 

از دیگر مشکلات کمپرسور می‌توان به قفل مکانیکی آن اشاره کرد. این مشکل باعث عدم حرکت اجزای کمپرسور و در نتیجه توقف کار آن می‌شود. دلایل این مشکل ممکن است به‌اندازه نبودن گاز دستگاه، مشکل برق یا خرابی خازن باشد. سایش یاتاقان از ایرادات دیگر کمپرسور است. بیرینگ  از اجزایی است که به‌دلیل قرار داشتن مقابل ضربات دیگر متعلقات کمپرسور، همواره در معرض آسیب و سایش قرار دارد. این آسیب می‌تواند ناشی از عدم استفاده از روغن یا گاز مناسب باشد.

روغن کمپرسور

حرکات مداوم کمپرسور باعث به‌وجود آمدن گرما و اصطکاک در قطعات درونی کمپرسور می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاقات، روغنی با ترکیبات خاص به کمپرسور اضافه می‌شود. روغن مناسب، دمای کمپرسور را پایین می‌آورد و از طرفی روان‌سازی بین قطعات را نیز انجام می‌دهد و مانع بروز اصطکاک میان آن‌ها می‌شود. در نتیجه روغن کمپرسور نقش مهمی در سلامت و افزایش طول عمر کمپرسور دارد. انتخاب نادرست روغن کمپرسور باعث آسیب رسیدن به کمپرسور می‌شود و هزینه‌های متعددی را به‌وجود خواهد آورد. در نتیجه انتخاب روغن مناسب برای کمپرسور حائذ اهمیت بسیار است.

روغن کمپرسور دارای انواع مختلفی است. هر یک از انواع روغن‌ها ویژگی شیمیایی خاصی دارند که در نتیجه آن‌ها را با مبرد خاصی سازگار و با مبرد دیگری ناسازگار می‌کند. از انواع متداول روغن‌های کمپرسور می‌توان به روغن‌های مینرال، روغن‌های پلی‌ال‌استر (poe) و الکیل بنزن اشاره کرد. از برترین سازندگان روغن کمپرسور می‌توان به کمپانی‌های سانیسو، بیتزر و دانفوس اشاره کرد.