پمپ آب

پمپ آب

پمپ یا تلمبه که از طریق روش های مکانیکی، سیال ها را منتقل می کند از انواع متفاوتی برخوردار است. انواع پمپ آب صنعتی را بر اساس نوع کارکرد به سه دسته تقسیم می کنند؛ این موارد عبارت اند از بالا بر مستقیم، گرانشی و جا به جایی.

به طور کلی پمپ یعنی ابزاری که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی دریافت می کند و به سیال انتقال می دهد.

پمپ ها جزء ابزارآلاتی پر کاربرد به شمار می آیند؛ چرا که وجود آن ها در صنایع مختلف، بسیار گره گشا می باشد. در سال ۲۰۱۹ میلادی قیمت جهانی تلمبه های صنعتی ۶۳ میلیارد دلار تخمین زده شد که گفته می شود در سال های آینده نرخ آن افزایش چشمگیری خواهد داشت و این رقم به ۹۹ میلیارد دلار نیز خواهد رسید.

از انواع پمپ آب صنعتی برای جا به جایی مایعات و گاز ها با یک ارتفاع دقیق یا انتقال آن به لوله کشی استفاده می شود. البته تعریف جامع تری از پمپ ها وجود دارد که می گویند، از تلمبه ها برای انتقال یک سیال (مایعات و گاز) که غیر قابل تراکم است استفاده می شود که این وسیله سیال را از جایی به جای دیگر منتقل می کند.

پمپ ها از انواع مختلفی برخوردار می باشند که آن ها را بر اساس ویژگی های متفاوتی تقسیم می کنند، برای مثال برخی اوقات پمپ ها را بر اساس نوع جا به جایی انرژی دسته بندی می کنند. پس به طور کلی انواع پمپ آب صنعتی بر اساس نوع انتقال انرژی شامل موارد زیر است:

  1. پمپ دینامیکی:

در این نوع تلمبه جا به جایی انرژی از پمپ به سیال همیشگی است و در آن هیچ وقفه ای وجود ندارد. پمپ های دینامیکی یا جا به جایی غیر مثبت شامل دو دسته گریز مرکز و جریان محور هستند.

  1. پمپ جا به جایی مثبت:

انواع پمپ آب صنعتی ، مانند پمپ جا به جایی مثبت انتقال انرژی از پمپ به سیال را به صورت متناوب یا اصطلاحا پریودیک انجام می دهد. تلمبه جا به جایی مثبت انواع گوناگونی مثل رفت و برگشت و دورا دارد.

کاربرد برخی از انواع پمپ های آب

  1. پمپ بهداشتی:

تلمبه ها را بر اساس کاربردی که دارند به دسته های مختلفی تقسیم می کنند، برای مثال انواع پمپ آب صنعتی بر اساس کاربرد عبارت اند از تلمبه بهداشتی که اغلب با نام سنیتاری نیز یاد می شود. از پمپ بهداشتی در صنایع مختلفی، همچون غذایی، درمانی، دارویی و بیوتکنولوژی استفاده می شود.

  1. پمپ های فاضلاب:

همانطور که از نامش پیداست، کاربرد این نوع تلمبه در درون حوضچه فاضلاب های داخلی و آب ها می باشد. انواع پمپ آب صنعتی وجود دارد که در هنگام خرابی نیاز به ورود فرد به درون حوضچه نیست، پمپ فاضلاب چنین ویژگی دارد.

  1. پمپ های شناور:

از جمله کاربرد های پمپ شناور می توان به استفاده از آن در صنایع ماشین سازی بر روی ابزار هایی، همچون دستگاه اسپارک، دستگاه فرز، ماشین های سنگ زنی و سامانه های خنک کننده اشاره کرد.

  1. پمپ های نصب در سوراخ عمیق:

پمپ های نصب در سوراخ عمیق یکی از انواع پمپ آب صنعتی هستند که کاربرد آن در بین مردم کمتر دیده شده است