پرشر سوئیچ

پرشر سوییچ چیست؟

پرشر سوئیچ قطعه است که عملکرد فشار را در سیستم های مختلف از جمله سیستم های تهویه مطبوع، سردخانه و سیکل تبرید کنترل می کند. عملکرد پرشر سوئیچ به این صورت است که وقتی فشار در یک سیستم بیش از حد بالا یا بیش از حد پایین رود، مدار را قطع و کمپرسور را متوقف می کند. همچنین در حالتی که فشار به حالت عادی بر می گردد مدار را مجددا راه اندازی و کمپرسور را روشن می کند.

انواع مدل های پرشر سوئیچ آلکو (Alco)

پرشر سوئیچ های  شرکت آلکو در چهار مدل PS1، PS2، PS3 و PS4 طراحی و ساخته می شود.

پرشر سوئیچ دانفوس

پرشر سوئیچ دانفوس از جمله تجهیزات محافظت کننده از سلامت قطعات سیکل تبرید است. استفاده از پرشر سوئیچ در خط دهش و مکش صورت می‌گیرد. وظیفه این تجهیز خاموش کردن سیستم در صورت کمتر یا بیشتر شدن فشار در نقاط تعیین شده است. این تجهیز به دو صورت دستی (Manual) و اتوماتیک ریست (Autoreset) می‌شود. پرشر سوئیچ دانفوس دارای سه نوع؛ های ‌پرشر (فشار بالا)، لو پرشر (فشار پایین) و های اند لو پرشر (فشار بالا و پایین) است. های پرشر (high pressure) به خط دهش و لو پرشر (low pressure) به خط مکش نصب می‌شوند. های اند لو نیز به هر دو سمت کمپرسور متصل می‌شود.

پرشر سوئیچ دانفوس (danfoss) در دو سری KP و RT تولید شده است. سری KP برای استفاده‌های معمولی و سری RT برای استفاده‌ در شرایط سخت‌تر مانند حمل و نقل دریایی است. در میان مدل‌های سری KP مدل KP1 لو پرشر، KP5 های پرشر وKP15  های اند لو پرشر است. دانفوس شرکتی دانمارکی است که در سرتاسر جهان دارای کارخانه های متعدد است. پرشر سوئیچ دانفوس عمدتا در کشور لهستان (Poland) تولید می گردد.

انواع پرشر سوییچ دانفوس

هدف استفاده از پرشر سوییچ در سیکل تبرید جلوگیری از ادامه کار سیستم در زمان افزایش یا کاهش نامتداول فشار و از سرگیری (ریست) روند پس از عادی شدن فشار است. ریست پرشر سوییچ به دو روش دستی و اتوماتیک انجام می‌شود. نوع اول (دستی) به مدل ریست‌دار و نوع دوم (اتوماتیک) به ‌مدل بدون ریست مشهور است.

  • پرشر دانفوس ریست دار: مدل ریست دار پرشر دانفوس به‌ شکل دستی ریست می‌شود و پس از هر بار قطع شدن سیستم باید آن را به شکل دستی ریست کرد.
  • پرشر دانفوس بدون ریست: مدل بدون ریست‌ پرشر سوئیچ به‌شکل اتوماتیک ریست می‌شود.

پرشر سوئیچ های KP1، KP5 و KP15 دارای دو نوع ریست دار و بدون ریست هستند.