لوله مسی

لوله مسی

لوله مسی به طور عمده در ساختمان‌ها برای خطوط لوله آب و در سیستم تبرید، به عنوان مسیر انتقال جریان مبرد بین تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله مسی را می‌توان به صورت مس نرم یا مس سخت تولید کرد. نوع نرم (انعطاف پذیر) در فرایند تولید خود آنیل می‌شود. لوله مسی نرم به دلیل فرآیند تولید پر هزینه‌تر و کاربرد راحت‌تر، قیمت بالاتری دارد. این نوع لوله از نظر مقاومت خوردگی و کیفیت اتصالات، عملکرد بسیار مناسبی از خود نشان می‌دهد.

کاربردهای مختلف

استفاده از لوله مسی در تعدادی از صنایع و کاربردها به طور گسترده انجام گرفته و به یک استاندارد تبدیل شده است. موارد زیر از آن جمله هستند:

خطوط لوله آب

صنعت سرمایش و تهویه مطبوع

سیستم‌های اطفاء حریق مانند افشانه‌ها

سیستم توزیع سوخت گاز طبیعی

سایزینگ

در سیستم سایزینگ بعضی از کشورها از جمله ایران، لوله مسی از نظر ضخامت به سه نوع K، L و M تقسیم می‌شوند. در ایران و کشورهایی که از استاندارد K، L و M استفاده می‌کنند، قطر اسمی به عنوان اندازه آن شناخته می‌شود. این قطر اسمی معمولا 1/8 اینچ کمتر از قطر خارجی است. قطر داخلی بر اساس ضخامت دیواره لوله متفاوت خواهد بود.

 

لوله مسی نوع K: نوع K ضخیم ترین دیواره لوله مسی را دارد. این نوع برای سیستم پخش آب، لوله‌کشی آتش‌نشانی و سیستم‌های سرمایش و تهویه مطبوع استفاده می‌شود. این نوع از لوله مسی در جنس‌های نرم و سخت عرضه می‌شود.

لوله مسی نوع L: این نوع در لوله‌کشی داخلی، آتش‌نشانی و سیستم سرمایشی کاربرد دارد. نوع نرم و سخت در این نوع نیز عرضه شده و قابلیت استفاده با اتصالات ماسوره‌ای (flare fitting)، اتصالات فشاری (compression fitting) و sweat fitting را دارا است. نوع L نازک تر از نوع K و ضخیم تر از نوع M است.

لوله مسی نوع M: این نوع برای لوله‌کشی داخلی آب و سیستم‌های وکیوم استفاده شده و کاربردی در صنعت سرمایش ندارد.

قطر خارجی واقعی لوله مسی سخت همواره 8/1 اینچ بزرگ‌تر از سایز اسمی لوله است. برای مثال لوله 2/1 اینچ دارای قطر خارجی 8/5  اینچ است.

انواع لوله مسی

لوله مسی استفاده شده در صنعت تبرید از نظر جنس و ترکیب شیمیایی به دو دسته نوع DLP (دی اکسید شده و دارای فسفر کم) و DHP (دی اکسید شده و دارای فسفر زیاد) تقسیم می‌شود. چگالی هر دو نوع این لوله‌ها 8.9 گرم بر سانتی‌متر مکعب است.

این محصول بر اساس شکل مصرف و کاربرد، به چهار دسته شاخه، کلاف، کویل و مویی (capillary) تقسیم می‌شود.

شاخه ‌ای

این محصول که از نوع مس سخت است، به شکل شاخه ای و معمولا در طول‌های 3 و 6 متری عرضه می‌شود. لوله مسی شاخه‌ای کاربرد گسترده ای در سیستم سردخانه و چیلر دارد. نوع شاخه ‌ای در سیستم‌های تبرید در خط مکش (Suction)، دهش (Discharge) و خط مایع (Liquid Line) استفاده می‌شود.

کلافی

لوله مسی کلافی از مس نرم (آنیل شده) ساخته شده و قابلیت انعطاف‌پذیری مناسبی دارد. نوع کلافی معمولا در کلاف‌های با طول 15 و 50 متر عرضه می‌شود و در کاربردهای لوله‌کشی و سیستم‌های برودتی کاربرد دارد.

کویلی

کاربرد اصلی شکل کویلی در تولید مبدل‌های حرارتی صنعت سرمایش، تهویه مطبوع و گرمایش است.

مویی

لوله مسی مویی قطر بسیار کمی داشته و در نقاط خاصی از سیکل سرمایش مانند ورودی اواپراتور استفاده می‌شود.