فیلتر درایر

فیلتر درایر

  • دانفوس
  • کستل
  • آلکو

فیلتر درایر یکی از تجهیزاتی است که از آسیب رسیدن به اجزای سیکل تبرید جلوگیری می‌کند. از جمله موادی که به سیکل تبرید و اجزای آن آسیب می‌رسانند می‌توان به رطوبت، اسید و گرد و خاک اشاره کرد. وظیفه فیلتر درایر، جذب گرد و خاک، رطوبت و اسید از سیال است. فیلتر درایر یک تجهیز مجزاست که موقعیت مشخصی در سیکل تبرید دارد و نتیجه در سیستم‌هایی برودتی مانند چیلر و سردخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. برندهایی که بهترین مدل‌های موجود در بازار را تامین می‌کنند، موارد زیر هستند:

انواع فیلتر درایر

فیلتر درایر در دو نوع بسته و با هسته قابل تعویض (که پوسته کر نیز نامیده می‌شود) طراحی و ساخته می شوند. معمولا به فیلتر درایر با هسته قابل تعویض، پوسته کر درایر گفته می شود که کر درایر و یا در اصطلاح عامیانه سنگ کر درون آن قرار می گیرد که در زمان سرویس سیستم براحتی قابلیت تعویض آن وجود دارد. به فیلتر درایر بسته (غیر قابل تعویض) نیز فیلتر درایر گفته می شود

در پوسته کر در صورت خرابی و پوسیدگی هسته، قابلیت تعویض آن وجود دارد. در مقابل، فیلتر درایر هرمتیک (بسته) این قابلیت را ندارد. کر درایر نیز به هسته فیلتر درایر گفته می‌شود که در صورت نیاز برای تعویض هسته فیلتر درایر به‌کار می‌رود.

فیلتر درایر هرمتیک عمدتا از سایز ۱/۴ تا سایز ۷/۸ اینچ و پوسته کر درایر از سایز ۵/۸ تا ۱/۸ ۲ اینچ طراحی و ساخته می شوند. همچنین معمولا پوسته کرها با چند کر درایر درون آنها ساخته می شوند تا قابلیت جذب کلی را بالاتر ببرند.

معمولا برای سایزهای کوچک خط مایع از فیلتر درایر و برای سایزهای بالاتر (بالاتر از ۵/۸ اینچ) از پوسته کر درایر استفاده می شود. فیلتر درایر چیلر و سیستم های تهویه مطبوع عمدتا از نوع پوسته کر درایر است زیرا سایز خط مایع عمدتا در چیلر و سیستم های تهویه مطبوع بالاتر از ۵/۸ اینچ است.

یک نوع دیگر از دسته بندی، بر اساس جهت حرکت مبرد است. برخی از فیلتر درایرها بصورت استاندارد بوده و در یک جهت مبرد درون آنها حرکت می کند و برخی دیگر دو جهته بوده و به مدل های bi-flow معروف هستند که معمولا درسیستم های هست پمپ نصب می شوند.

نوع اتصال

فیلتر درایر در دو نوع اتصال جوشی و مهره‌ای تولید می‌شود. فیلتر درایر مهره‌ای قابل باز شدن و فیلتر درایر جوشی غیر قابل باز شدن است. برای مبردهای قابل اشتعال تنها از اتصال جوشی استفاده می‌شود. مزیت فیلتر درایر جوشی در احتمال نشتی پایین آن و مزیت فیلتر درایر مهره ای در قابلیت آسان‌تر سرویس و تعویض آن است. از آنجایی که مساله قابلیت تعویض سریع فیلتر درایر از اهمیت بالایی برخوردار است، فیلتر درایر چیلر معمولا از نوع پوسته کر درایر و یا فیلتر درایر مهره ای است.

کاربرد

یکی از مهم‌ترین وظایف این تجهیز که به فیلتر درایر کمپرسور هم معروف است، جذب رطوبت و اسید از مبرد چرخه تبرید است. این دو عنصر در صورت ورود به کمپرسور می‌توانند باعث پایین آمدن بازدهی و در نتیجه خرابی سیستم شوند. اسید و رطوبت باعث خوردگی اجزای کمپرسور و خرابی آن می‌شود. بنابراین وجود فیلتر درایر کمپرسور بیشتر از هر تجهیز دیگری به بهبود عملکرد و سلامتی کمپرسور کمک می‌کند. فیلتر درایر چیلر تراکمی به دلیل آنکه نیاز به قابلیت استفاده از کر درایر ضد اسید وجود دارد، عمدتا از نوع پوسته کر درایر است.

فیلتر درایر چیلر تراکمی و سردخانه

از جمله کاربردهای این تجهیز در سیستم چیلر تراکمی و سردخانه است. چیلر و سردخانه نیز نیاز دارند در سیکل تبرید تراکمی خود تجهیزی داشته باشند که ذرات نامطلوبی مانند گرد و خاک و رطوبت را جذب کند تا سایر تجهیزات آسییب نبینند.

فیلتر درایر دانفوس

فیلتردرایرهای دانفوس هم شامل فیلتر درایر های بسته (hermitic) و هم فیلتر درایرهای با کر قابل تعویض می شود. فیلتر درایر بسته (hermitic) با کارکردهای مختلف فیلتر درایر استاندارد، فیلتر درایر بای فلو، فیلتر درایر رسیور و فیلتر درایر burn-out عرضه می شود. فیلتر درایرهای با کر قابل تعویض شامل استاندارد کر برای CFC / HCFC، استاندارد کر HFC، burn-out کر و فیلتر شیمیایی است. فیلتر درایر هوزینگ با 1 تا 4 کر موجود است.

فیلتر درایر بسته (hermitic) DCL دانفوس، سیستم های  HCFC/CFC

فیلتر درایر بسته (hermitic) DCL برای مبردهای  HCFC و  CFC و روغن های بنزن و معدنی مناسب است. این فیلتر درایر با مبردهای R22, R32, R134a, R404A, R410A, R407C, R23, R600, R600a, R744, R1234yf, R1234ze, R407f, R290, R452A , R444B, R449A, R448A و R450A سازگار است. ارزیابی منبع احتراق طبق استاندارد EN13463-1 این فیلتر درایر را برای مبردهای R290, R600 و R600a تایید کرده است.

برای مبردهای قابل اشتعال تنها نوع جوشی (مس اندود/ مس خالص) و سایزهای کوچکتر از 25 میلیمتر قابل استفاده است. فیلتر درایرهای  DCL بسته (hermitic) هستند و بر اساس مدل می توانند تا فشار 46 بار مورد استفاده قرار گیرند. این فیلتر درایرها دارای اتصال مهره ای یا مس/ورق های استیل مس اندود هستند.

فیلتر درایر DCL المنیتور با اتصال مهره ای

فیلتر درایر هرمیتی DCL برای مبردهای  HCFC و  CFC و روغن های آلکیل بنزن و معدنی به کار می رود.
80 درصد ملکولار سیو (Molecular Sieve ) 3A و 20 درصد آلومینای فعال
دمای کاری بین 40- تا 70+ درجه سانتیگرادbar / 508 psig

فیلتر درایر DCL المنیتور با اتصال جوشی مس

فیلتر درایر هرمیتی DCL برای مبردهای  HCFC و  CFC و روغن های آلکیل بنزن و معدنی به کار می رود.
80 درصد ملکولار سیو (Molecular Sieve ) 3A و 20 درصد آلومینای فعال
دمای کاری بین 40- تا 70+ درجه سانتیگراد

فیلتر درایر DCL المنیتور با اتصال جوشی صفحه مس

فیلتر درایر هرمیتی DCL برای مبردهای  HCFC و  CFC و روغن های آلکیل بنزن و معدنی به کار می رود.
80 درصد ملکولار سیو (Molecular Sieve ) 3A و 20 درصد آلومینای فعال
دمای کاری بین 40- تا 70+ درجه سانتیگرادbar / 508 psig

فیلتر درایر کستل

فیلتر درایر وسیله ای است که مواد خارجی مانند خاک، روان ساز لحیم کاری، رطوبت و اسید تولید شده توسط رطوبت را از مبرد می گیرد. فیلتر درایر به دو صورت دائمی و با هسته قابل تعویض عرضه می شود.

نحوه کار فیلتر درایر کستل (Castel Filter Drier)

نحوه کار فیلتر درایر به این صورت است که مبرد به هنگام عبور از فیلتر درایر از یک تور سیمی درشت برای گرفتن مواد خارجی با سایز بزگ، رطوبت گیر برای گرفتن رطوبت موجود در مبرد و تور سیمی نازک برای گرفتن مواد ریز موجود در مبرد عبور می کند.

 

ویژگی های فیلتر درایر کستل  (Castel Filter Drier)

قابلیت کاربرد درسیستم های تبرید تجاری، صنعتی  که با مبردهای زیر کار می کنند.R134a, R404A, R407C,R410A,R507 R22

محدوده دمای مجاز مبرد 80  –40

ماکزیمم فشار مجاز مبرد 45 bar

بدنه از جنس  فولاد

اتصال مهره ای  از جنس نیکل

اتصال جوشی از جنس مس EN 12735-1-Cu-DHP

حاوی رطوبت گیر، غربالگر مولکولی و اتصالات

ظرفیت بالای جذب آب و اسید زدایی

مقاوم در برابر شوک و لرزش

ضخامت یکنواخت و ماکزیمم سطح مقطع

غیر قابل واکنش با مبرد

قابلیت مسدود کردن روغن در مدار

قابلیت جمع آوری ناخالصی ها