تابلو برق سردخانه

تابلو برق سردخانه

تابلو برق سردخانه مغز و مرکز فرماندهی سردخانه شما است. بررسی وضعیت کاری تجهیزات، کنترل شرایط دمایی اتاق، تعیین زمان دیفراست (برفک زدایی) حفاظت تجهیزات، و ایجاد ثبات در سردخانه به‌عهده تابلو برق سردخانه است. مدارتابلو برق سردخانه طوری طراحی می‌شود که بازه دمایی حداقل بوده و مواد سالم و با کیفیت باقی بمانند.

 

متعلقات تابلو برق سردخانه

تابلو برق سردخانه به‌‌طور کلی بایستی دارای تجهیزات زیر باشد. هر گروه تجهیزات شامل یک یا تعدادی زیر مجموعه هستند که لزوما در همه انواع تابلو برق سردخانه یکسان نیستند.

بدنه

کنترل آلات

کنتاکتور و بی متال و کلید حرارتی

فیوز و کلیدها

ترموستات

تایمر

نشانگرها و هشدارها

بدنه تابلو برق سردخانه

بدنه تابلو برق،  معمولا ورق با ضخامت 1.5 میلیمتر (شامل سینی و بدنه) بوده و با رنگ الکترواستاتیک کوره‌ای پوشش‌دهی می‌شود. تمام ورودی‌ها و خروجی‌های تابلو برق سردخانه دارای گلند هستند تا جلوی نفوذ آب و گرد و خاک به‌‌داخل تابلو گرفته شود. همچنین نوار درزگیر لاستیکی دور درب تابلو برق قرار دارد تا هوابندی تابلو برق سردخانه کامل شود.

برخی از شاستی‌ها طوری نصب می‌شوند که بدون باز کردن درب تابلو برق در دسترس کاربر باشند. لامپ‌های سیگنال یا آلارم‌ها روی بدنه نصب می‌شود و بقیه ورودی و خروجی‌ها مربوط به کابل‌های برق و مدارات سنسورها است.

کنترل آلات تابلو برق سردخانه

تجهیزات کنترلی شامل موارد زیر است که هر یک به‌‌اختصار شرح داده شده‌اند.

کنترل فاز

کنترل فاز تابلو برق وظیفه چک کردن تعادل بین ولتاژ سه فاز مختلف را برعهده دارد و هنگام وجود اختلاف شدید بین فازها، مدار را قطع و لامپ سیگنال مخصوص خود را روشن می‌کند.

 

کنترل فشار بالا و کنترل فشار پایین

این تجهیزات روی کمپرسور قرار دارد و اگر کمپرسور مجهز به آن باشد آلارم یا لامپ سیگنال آن روی تابلو نصب می‌گردد. عبور مدار فرمان کمپرسور از پرشرسوئیچ ها الزامی است.

 

کنترل pump down

این کنترل برای جلوگیری از ورود مبرد به‌‌صورت مایع به کمپرسور در مدار فرمان قرار می‌گیرد. به‌‌طوری که هنگام بسته شدن شیر انبساط کمپرسور زمان کوتاهی را روشن می‌ماند تا گازدر خط مایع  از شیر برقی تا انتهای اواپراتور تخلیه شود و از کمپرسور حفاظت شود. این مدار همچنین هنگام خرابی شیر انبساط از روشن و خاموش شدن مکرر کمپرسور جلوگیری می‌کند. سردخانه های کوچک معمولا نیازی به این مدار فرمان ندارند و درصورتی‌که نیاز به این مدار باشد یک رله و یک تایمر به تابلو برق افزوده می‌شود.

 

کنتاکتور و بی متال و کلید حرارتی

تابلو برق سردخانه شامل کنتاکتورهای فراوانی است. کنتاکتورها وظیفه انتقال جریان برق به مصرف کننده به دستور مدار فرمان را دارند.

کلیدهای حرارتی یا همان کلید‌های محافظ موتور عملکردی شبیه به بی متال دارند ولی دقیق‌تر و موثرتر از بی متال عمل می‌کنند. این کلیدها وظیفه حفاظت در مقابل دوفازی شدن و جریان بالا را دارند.

بهتر است که برای کمپرسور و فن اواپراتور و فن کندانسور حفاظت الکتریکی و کنتاکتور جدا باشند. همچنین ترجیح بر آن است که کنتاکتور هیتر دیفراست هم به‌‌صورت مجزا و مستقل نصب شود.

فیوز و کلید

فیوزهای به‌‌کار رفته در تابلو برق شامل فیوز مدار فرمان، فیوز مدار قدرت، فیوز روشنایی و فیوز هیتر روغن می‌شود. در تابلوهای بزرگتر (کمپرسور 20 اسب بخار و بالاتر) فیوز یا کلید کامپکت نیز نصب می‌شود. همچنین یک کلید به‌‌عنوان کلید فرمان سردخانه روی تابلو نصب می‌شود.

درصورتیکه محل تابلو برق با سردخانه فاصله داشته باشد کلید قطع از داخل نیز در داخل سردخانه نصب می‌گردد.

ترموستات

ترموستات عضو اصلی تصمیم گیری در تابلو برق سردخانه است. در صورتی که ترموستات از نوع پیشرفته سه رله و با دو سنسور دمای اتاق و دمای سطح کویل باشد می تواند قابلیت های فوق العاده ای به سردخانه بدهد. توابعی که  در این نوع از ترموستات ها وجود دارد باعث کاهش تلفات انرژی و بهبود کیفیت مواد، کاهش نوسانات دمایی و کاهش زمان کاری قطعات  مکانیکی و هیترها شود. سنسور دوم که دمای سطح کویل را اندازه گیری میکند دو کاربرد دارد:

1- قطع دیفراست پس از ذوب شدن یخ روی سطح کویل، به این طریق که طی دیفراست در صورتی که دمای سطح کویل از حد معینی بالاتر رفت عمل دیفراست قطع و پس از طی فرآیندی که شامل تاخیر در روشن شدن فن اواپراتور هم می شود، سیکل برودت را روشن می کند و از ورود گرمای بیش از حد دیفراست به اتاق جلوگیری کرده و همچنین با کاهش مدت زمان خاموشی سیکل برودت نوسان دمایی مواد را نیز کاهش می دهد.

2- دیفراست هوشمند وقتی که کویل یخ زدگی دارد. به این طریق که هنگامی که دمای سطح کویل از حد معینی پایین تر رفت به این معناست که سطح کویل یخ زده است و تبخیر مبرد در دمای پایینی رخ می دهد. لذا نیاز به دیفراست وجود دارد و ترموستات دیفراست را به طور دقیق انجام می دهد.

از دیگر توابع به کار گرفته شده در ترموستات های هوشمند قابلیت روشن خاموش کردن فن اواپراتور در زمان خاموشی سیکل برودت است. این تابع با حذف نیاز به دائم کار بودن فن اواپراتور، زمان کاری آن را کاهش می دهد و همچنین با روشن و خاموش شدن نوسانی، دمای کل اتاق را یکنواخت کرده و کیفیت نگهداری محصول را افزایش می دهد.

تایمر

تایمرهایی که در تابلو برق نصب می‌شوند شامل تایمر دیفراست، تایمر تاخیر فن اواپراتور و تایمر pump down می‌شود.  درصورتی‌که بخواهیم جلوی ورود حرارت دیفراست به محیط سردخانه را بگیریم بایستی تایمر تاخیر فن اواپراتور را نیز به تابلو برق اضافه کنیم. در خصوص تایمر pump down در بخش کنترل آلات توضیحاتی آورده شده است. ترموستات های سه رله وظیفه تایمر دیفراست و تایمر تاخیر فن اواپراتور را هم بر عهده دارند.

نشانگرها و هشدارها

آلارم‌ها و لامپ سیگنال‌های نصب شده روی تابلو برق سردخانه به‌‌شرح زیر است:

کنترل فاز

فشار بالا

فشار پایین

ترمیستور

فشار روغن

فشار گاز

اوورلود فن کندانسور

اورلود فن اواپراتور

اورلود کمپرسور