اکسپنشن ولو

اکسپنشن ولو یا شیر انبساط

یکی از تجهیزات اصلی و مهم چرخه تبرید، اکسپنشن ولو یا شیر انبساط است. این تجهیز میزان ورود مبرد به اواپراتور را کنترل می‌کند بنابراین محل قرارگیری آن، پس از کندانسور و قبل از اواپراتور است. انتخاب درست اکسپنشن ولو ( شیر انبساط ) از این نظر حیاتی است که کارکرد آن ارتباط مستقیمی با عملکرد سیکل و سلامت تجهیزات آن دارد. ساختمان اکسپنشن به سه قسمت عمده هدر، بدنه و سوزن تقسیم می‌شود.

انواع شیر انبساط

انواع شیر انبساط های موجود در صنعت سرمایش ایران عمدتا از برندهای دانفوس و آلکو هستند. شیرهای دانفوس ساخت کشور دانمارک و چین بوده و شیرهای آلکو ساخت کشور چک و چین هستند. بیشتر مدل‌های شیر انبساط دانفوس را می‌توان به صورت یک قطعه کامل سفارش داد و یا هر یک از اجزای مورد نظر را به صورت مستقل تهیه کرد. در برندهای دیگر اما، کل شیر انبساط بایستی تهیه گردد.

از مهم‌ترین انواع شیر انبساط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شیر انبساط ترموستاتیک

این مدل از شیر انبساط تقریبا پر استفاده‌ترین نوع آن محسوب می‌شود. شیر انبساط ترموستاتیکی، به نسبت میزان دمای گاز سوپر هیت خروجی اواپراتور و فشار اواپراتور، تزریق مبرد را کم یا زیاد می‌کند.

شیر انبساط الکترونیکی ( اکسپنشن ولو الکترونیکی )

شیر انبساط الکترونیکی از مکانیزم الکتریکی برای کنترل جریان مبرد ورودی به اواپراتور استفاده می‌‎کند و به این دلیل می‌توان اکسپنشن الکترونیکی را برای هر نوع مبردی استفاده کرد. این نوع قیمت گران‌تری نسبت به انواع دیگر دارد.

شیر انبساط دستی

این شیر برخلاف شیر ترموستاتیک حساسیتی به میزان فشار و گرمای اواپراتور نشان نمی‌دهد و به‌شکل دستی باز و بسته می‌شود.

لوله مویی

لوله مویی‌‌ از نظر ساختار ساده‌ترین نوع شیر انبساط محسوب می‌شود. این نوع نیز نسبت به تغییرات فشار در سیکل حساسیت نشان نمی‌دهد و بهتر است بیشترین دقت را در زمان انتخاب و نصب این شیر داشت تا چرخه تبرید دچار مشکل نشود. مصرف اصلی لوله مویی‌‌ در سیستم‌های خنک‌سازی کوچک مانند یخچال‌‌های خانگی است

شیر انبساط سردخانه

شیر انبساط ترموستاتیک به طور معمول می‌تواند به عنوان یک شیر انبساط سردخانه کافی و مناسب باشد. در کاربردهای خاص که حساسیت‌های بالاتری برای نگهداری محصولات درون سردخانه وجود دارد، استفاده از اکسپنشن ولو الکترونیکی پیشنهاد می‌شود.

شیر انبساط چیلر

شیر انبساط چیلر تفاوتی با شیر انبساط استفاده شده در سایر سیستم‌های برودتی از جمله سردخانه ندارد. با این حال، با توجه به دقت بالاتر شیر انبساط الکترونیکی، در سیستم‌هایی که نیاز به دقت‌های بالایی در عملکرد هست، از نوع الکترونیکی استفاده می‌شود. برای مثال، در چیلرهای با تناژ بالا که از یک کمپرسور اسکرو استفاده می‌کنند، شیر اکسپنشن الکترونیکی می‌تواند انتخاب بهتری باشد.

نحوه انتخاب شیر اکسپنشن ولو مناسب

انتخاب مدل اکسپنشن ولو به عواملی مانند نوع مبرد ، ظرفیت سرمایشی، دمای اواپراتور، فشار داخلی و فشار خارجی برمی‌گردد